Disperzní lepidla

Disperzní lepidla se aplikují za studena. Disperze znamená, že se malé části pevné látky rovnoměrně rozptýlí v tekutině. Příkladem přírodní disperze je například mléko. V případě lepidel se jedná o částice nerozpuštěného polymeru, které jsou rozptýlené ve vodě, obaleny vrstvou emulgátoru a tvoří micely. Po aplikaci dojde k narušení micel, odpaření vody a vzniku spoje.

Disperzní lepidla mají poměrně vysoký obsah sušiny. Díky tomu obsahují vysoký obsah lepicí složky. Disperzní lepidla vytvrzují fyzikálně. Poté co se voda odpaří nebo se vsákne do materiálu, naruší se micely a dojde ke spojení polymeru. Jakmile disperzní lepidlo vyschne, nelze ho již vodou rozpustit.

VÝHODY DISPERZNÍCH LEPIDEL

Disperzní lepidla mají poměrně nízkou viskozitu. Díky tomu se snadno nanášejí a dobře se vsakují do materiálu. Obvykle nemají žádné zdraví škodlivé účinky a jsou nehořlavá. Aplikační stroje se dají omývat vodou a nemají žádný zápach. Velkou výhodou disperzních lepidel je, že jsou vnímaná jako ekologická.

VYUŽITÍ DISPERZNÍCH LEPIDEL

Disperzní lepidla se často používají pro lepení dřeva a papíru, protože tyto materiály dobře vsakují vodu. Speciální druhy disperzí se dají použít pro výrobu samolepicích výrobků. Dobře se nanáší na zakřivené plochy a najdou uplatnění při lepení čalounění a textilu.

DRUHY DISPERZNÍCH LEPIDEL

  • PVAc (polyvinylacetát) - lepení dřeva, papíru nebo textilu
  • PVAE (polyvinylacetát-ethylen) - lepení lakovaných papírů
  • Akryláty, styrenakryláty - lepení podlahových krytin, PSA lepidla
  • Syntetické a přírodní latexy (kaučuky) - kontaktní lepidla, výroba matrací

NA CO SI DÁT U DISPERZNÍCH LEPIDEL pOZOR

Principem funkce disperzních lepidel je odpaření vody. Proto nejsou vhodná pro materiály, které špatně vsakují vodu. Je také potřeba počítat s delší dobou tuhnutí než u tavných lepidel, dávat vyšší pozor na jejich skladování a nevystavit je mrazu.

Nejste si jisti, zda jsou pro Vás disperzní lepidla tím správným řešením? Kontaktujte nás, rádi Vám se vším pomůžeme.KALEP 5281

Víceúčelové disperzní lepidlo pro lepení kartonu.

Zobrazit více

KALEP 5247

Disperzní lepidlo na vodní bázi pro lepení kartonu.

Zobrazit více

KALEP 5287

Disperzní lepidlo vhodné pro lepení obalů z laminovaných kartonů.

Zobrazit více

KALEP 7710

Disperzní vodou ředitelné lepidlo pro výrobu krabic a obalů.

Zobrazit více
Potřebujete poradit?
Napište nám

Potřebujete poradit?

Napište nám