Klihová lepidla

Klihová lepidla patří dnes spíše mezi tradiční lepidla. Jedná se ale o vůbec nejstarší typ používaných lepidel na světě. Jsou založena na přírodním materiálu zvaném klih, což je v podstatě rozpuštěná nebo rozemletá kostní hmota, šlachy nebo kůže zvířat. Moderní klihová lepidla jsou však převážně vyráběna z recyklované želatiny. I přes enormně rostoucí oblíbenost syntetických lepidel, najdou klihová lepidla své jedinečné uplatnění.

VÝHODY KLIHOVÝCH LEPIDEL

Jejich hlavní výhoda spočívá v silné přilnavosti na různé povrchy jako je papír, dřevo, textil a kůže. Klihová lepidla jsou šetrná k životnímu prostředí a dají se recyklovat. Neobsahují škodlivá rozpouštědla a jejich výroba je poměrně snadná. Protože se jedná o čistě přírodní materiál, jsou pro lidské tělo naprosto netoxická.

VYUŽITÍ KLIHOVÝCH LEPIDEL

Díky svým vlastnostem jsou často využívána v oblastech, jako je umělecké restaurování, knihařství, papírenský průmysl, zpracování nábytku a výroba hudebních nástrojů. Delší otevřená doba umožňuje řemeslníkům a výrobcům pracovat s výrobky a najít nejlepší usazení dílů.

DRUHY KLIHOVÝCH LEPIDEL

Klihová lepidla se dělí primárně dle materiálu, ze kterého byly vyrobeny. Setkat se tak můžete s pojmy jako třeba kostní klih, kožní klih, albuminový klih (z krve), kaseinový klih (z mléčné bílkoviny) nebo rybí klih. Klihová lepidla pro průmyslovou výrobu se vyrábějí z polotovaru želatiny, díky její dobré dostupnosti a stabilitě.

NA CO SI DÁT U KLIHOVÝCH LEPIDEL POZOR 

Pro svou dlouhou otevřenou dobu a nutnost vsakování/odpaření vody nejsou klihová lepidla vhodná pro průmyslovou výrobu s vysokou výrobní rychlostí. Výsledné spoje hůře zvládají mechanické namáhání než ostatní typy lepidel.

Nejste si jisti, zda jsou pro Vás klihová lepidla tím správným řešením? Kontaktujte nás, rádi Vám se vším pomůžeme.KALEP 1220

Klihové lepidlo pro výrobu knižních desek

Zobrazit více

KALEP 1227

Klihové lepidlo pro výrobu knižních desek, vazeb, krabic a laminaci.

Zobrazit více

KALEP P885

Klihové lepidlo s nízkou viskozitou a vysokou dotykovou lepivostí.

Zobrazit více
Potřebujete poradit?
Napište nám

Potřebujete poradit?

Napište nám